Webinar Dünya Sepsis Günü Sepsisle Mücadelede Güncel Yaklaşımlar

13 Eylül 2021 Pazartesi

13 Eylül 2021, Pazartesi Saat: 19:00Değerli Türk Yoğun Bakım Derneği Üyeleri,


13 Eylül Dünya Sepsis Günü’nde kamuoyunda sepsis hakkında farkındalık yaratmak adına Türk Yoğun Bakım Derneği üyeleri olarak bizlere önemli bir rol düşüyor. Siz değerli üyelerimizin de desteği ile, dünyadaki tüm ölümler arasında 1. sırada yer alan sepsis hakkında hem ekiplerimize hem de kamuoyuna daha fazla bilgi vermek ve bilinçlendirme çalışmalarına yardımcı olmak dernek olarak öncelikli konularımızdan biridir.


Bildiğiniz gibi tüm dünya olarak içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde COVID-19 nedeni ile sepsis vakalarında önemli ölçüde artış görülmektedir. Özellikle son dönemde yoğun bakıma yatışlarda aşı olmayan veya aşı süresini geciktiren vakalar ile karşı karşıya kalmaktayız. Dernek olarak aşılanmayı önemli buluyor ve süresi gelmiş her bireyin mutlaka aşı yaptırmasının, aşı olmayanlara kıyasla hastalığın daha hafif geçirilmesinde katkısı olduğuna inanıyoruz.


Karşılaştığımız vakalarda sepsisi doğru anlamak ve semptomları takip etmek, erken tanı ve tedavi çok önemli. Sepsisin, çoğu hastalık ile doğrudan bağlantılı olmasına rağmen toplumdaki farkındalık oranı çok düşük. Bu sebeple, Türk Yoğun Bakım Derneği olarak, Dünya Sepsis Günü’nde sepsise dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak adına hafta boyunca basında çeşitli iletişim çalışmaları yürütüyor olacağız. Bu süreçteki koşulsuz katkılarından dolayı Baxter Türkiye ekibine teşekkür ederiz.


Basılı medya ve dijital medyada yapılacak olan çalışmaların siz değerli Türk Yoğun Bakım Derneği üyeleri tarafından takip edilerek paylaşılması, daha büyük kitlelere sesimizi duyurmamıza yardımcı olacaktır. Destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.


13 Eylül 2021 saat 19:00’da Dünya Sepsis Günü vesilesi ile sepsise dikkat çekmek ve dernek yönetimi olarak konu ile ilgili mesajlarımızı paylaşmak adına Türkiye Klinikleri TV’de gerçekleştireceğimiz canlı yayınımızı aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz;
www.turkiyeklinikleri.tv


Sepsis tedavisinde her saniye değerlidir ve farkındalık hayat kurtarır. “Farkına Var ve Hayat Kurtar” sloganıyla çıktığımız bu yılki bilinçlendirme kampanyamızda sizlerin kıymetli varlığı ve destekleri sepsisle mücadelede en büyük gücümüz olacaktır.


Sağlık ve esenlik dolu günler dilerim.

 

Saygılarımla,

Prof. Dr. Oktay Demirkıran
TÜRK YOĞUN BAKIM DERNEĞİ BAŞKANI